2024. május 20., hétfő | Névnap: Bernát, Felícia
Békéltető Testületek
Kezdőoldal / Jogérvényesítés / Békéltető Testületek


A Békéltető testület eljárásának célja

A Testület célját a fogyasztóvédelemről szóló törvény határozza meg. Ennek alapján a Testület eljárásának az a célja, hogy a fogyasztók és a vállalkozás között felmerült vitás ügyeket a felek között egyezséggel zárja le. Ha nem jön létre egyezség, akkor a Békéltető testület a határozatával dönti el az ügyet, amelynél figyelemmel kell lennie a fogyasztói jogok gyors, hatékony, egyszerű és költségkímélő érvényesítésére.

A testület másik jellemzője az alternatív eljárás, ami ebben az esetben azt jelenti, hogy a felek maguk választják ki a testület tagjai közül azt a személyt, aki az ügyüket képviseli. Ez komoly bizalmat alapozhat meg az eljáró tanáccsal szemben.
Nem utolsó sorban hangsúlyozni szükséges a jogszerű eljárást, amit a hivatkozott fogyasztóvédelemről szóló törvény előírásai biztosítanak, illetve az a tény, hogy a testületbe csak magasan kvalifikált szakemberek kerültek delegálásra.

Hatáskör
A Békéltető testület hatáskörébe a fogyasztó és a vállalkozás közötti,

  • a termék minőségével, biztonságosságával,
  • a termékfelelősségi szabályok alkalmazásával,
  • a szolgáltatás minőségével,
  • továbbá a felek közötti szerződés megkötésével és teljesítésével kapcsolatos vitás         ügy (fogyasztói jogvita)

        bírósági eljáráson kívüli rendezése tartozik.

Ez azt jelenti, hogy amennyiben akár adás-vételi, akár vállalkozói szerződés alapján nyújtott szolgáltatás nem felel meg a jogszabályokban, illetve a szerződésben foglaltaknak a vevő, illetve a megrendelő a Békéltető testülethez fordulhat a hiba orvoslása érdekében.
A Békéltető testület hatáskörébe nem tartoznak bele azok az ügyek, amelyekre jogszabály más szerv hatáskörét állapítja meg. Az eddigi ügyek jellegéből adódóan döntően a nemzeti fogyasztóvédelmi hatóság az a szerv, amelynek hatásköre van ilyen jellegű panaszok kivizsgálására.

Az eljárás megindítása

A békéltető testület eljárása a fogyasztó kérelmére indul.
A Békéltető testület a panaszbeadványokat a csatolt iratok alapján, valamint személyes meghallgatás, illetve kivételesen szakértői bizonyítás alapján dönti el.
A Békéltető testület eljárása megindításának feltétele, hogy a fogyasztó, azaz a vevő illetve az adott szolgáltatást igénybe vevő az érintett gazdálkodó szervezettel közvetlenül megkísérelje a panaszügy rendezését. A közvetlen rendezés sikertelensége esetén adható be kérelem a testülethez.

Az eljárás megindításához a kérelemben az alábbiakat szükséges feltüntetni:

  • a fogyasztó, azaz a kérelem benyújtójának nevét, lakóhelyét vagy tartózkodási helyét,
  • a panasszal érintett gazdálkodó szervezet nevét, székhelyét,
  • a panasz rövid leírását, az azt alátámasztó tényeket és azok bizonyítékait, (itt különösen fontos hivatkozni minden az ügy lényegét érintő írásbeli dokumentumra, szerződésre, szállítólevélre, számlára, átvételi elismervényre stb.), ezeket a dokumentumokat csatolni kell a kérelemhez,
  • a fogyasztó nyilatkozatát arról, hogy a vállalkozóval megpróbálta a vitás kérdést közvetlenül tisztázni,
  • a fogyasztó nyilatkozatát arra nézve, hogy az ügyben más békéltető testület eljárását nem kezdeményezte, közvetítői eljárást vagy polgári peres eljárást nem indított,
  • a testület döntésére irányuló indítványt (azaz mit szeretne elérni az érintett gazdálkodó szervezettel szemben),
  • ha a fogyasztó meghatalmazott útján jár el, a kérelemhez csatolni kell a meghatalmazást.



A fenti feltételek megléte esetén a kérelmet az a Békéltető testület jogosult kivizsgálni, amelyik illetékességi területén a fogyasztó lakóhelye vagy tartózkodási helye található.
A hiánytalan kérelem beérkezésétől kezdődik az elbírálási határidő. Ha a kérelem nem hiánytalan, a békéltető testület elnöke a kérelmet - annak beérkezésétől számított tizenöt napon belül - a hiányok megjelölése mellett pótlás végett a kérelmezőnek visszaküldi.

A testület hatáskörének és illetékességének megállapítása esetén a Békéltető testület elnöke az eljárás megindulásától számított 60 napon belül meghallgatási időpontot tűz ki a felek számára.
Az elnök a meghallgatás kitűzött időpontjáról a feleket a kérelem másolatának egyidejű kézbesítése mellett kellő időben előzetesen értesíti.
A tanács az eljárást az annak megindulását követő kilencven napon belül befejezi, indokolt esetben ezt a határidőt a testület elnöke legfeljebb harminc nappal meghosszabbíthatja.

Eljáró tanács

A konkrét beadványokat a Békéltető testület tagjaiból választott 3 tagú tanács bírálja el. A tanács egy-egy tagját a panaszos illetve a vállalkozó jelöli ki. Erre a kijelölési kötelezettségre a meghallgatási időpontot kitűző levélben hívja fel a Békéltető testület elnöke a felek figyelmét. Az eljáró tanács harmadik tagját a felek által kijelölt két tag választja ki.
Ha a felek bármelyike a megadott 8 napos határidőn belül nem él a jelölés lehetőségével, vagy a két kijelölt testületi tag a kijelölésüktől számított három napon belül nem egyezik meg a harmadik tag személyében, az eljáró tanács hiányzó tagját a testület elnöke jelöli ki.

Alávetés

A panasszal érintett vállalkozónak lehetősége van a testületi tag kijelölését tartalmazó levelében az üggyel kapcsolatos álláspontjának kifejtésére. A vállalkozó ekkor nyilatkozik arról is, hogy a tanács döntését magára nézve kötelezőnek ismeri-e el.

Meghallgatás

Az eljárás során – melyben kiemelkedő jelentősége van a meghallgatásnak – az eljáró tanács elnöke egyezséget kísérel meg létrehozni a felek között. Ha az egyezség megfelel a jogszabályoknak, a tanács azt határozattal jóváhagyja.
Ha az eljárásban jelentős tény vagy egyéb körülmény megállapításához vagy megítéléséhez olyan különleges szakértelem szükséges, amellyel az eljáró tanács nem rendelkezik, a tanács szakértőt rendelhet ki. A szakértői díjat a kérelmezőnek meg kell előlegeznie, ám mivel az eljárás költségét az a fél fizeti meg akinek terhére a tanács az ügyet eldöntötte, ezért későbbiekben a jogvitában elmarasztalt felet a tanács a szakértői díj megfizetése kötelezi.


A tanács határozata

Kötelezést tartalmazó határozatot hoz az eljáró tanács, ha a panasszal érintett gazdálkodó szervezet az eljárás kezdetekor, vagy a határozat kihirdetésekor nyilatkozatában a Békéltető testület döntését magára nézve kötelezőként elismerte.
Az eljáró tanács a meghallgatáson egyezség létrehozását kísérli meg. Amennyiben a felek a meghallgatás során egyezség létrehozásában állapodnak meg, úgy az eljáró tanács azt egy egyezséget tartalmazó, kötelező határozatba foglalja.

Az eljáró tanács ajánlást tartalmazó határozatot hoz, ha a panasszal érintett gazdálkodó szervezet az eljárás kezdetekor úgy nyilatkozott, hogy a tanács döntését kötelezésként nem fogadja el, vagy ha erről nem nyilatkozott, vagy amennyiben egyezséget nem sikerül létrehozni a felek között, de az ügy megítélése a rendelkezésre álló dokumentumok, bizonyítékok alapján világos és egyértelmű. Az ajánló határozat nem kötelező, azonban ha a határozatban elmarasztalt gazdálkodó szervezet nem tesz eleget a határozatban foglaltaknak, akkor a testület a határozatot a Kamara , - vagy ha az ügy nagy számú fogyasztót érint akkor a megyei Fogyasztóvédelmi Hatóság - útján nyilvánosságra hozza a panaszos adatainak elhagyásával.

Megszüntető határozatot hoz az eljáró tanács ha

  • a fogyasztó a kérelmét visszavonja,
  • a felek az eljárás megszüntetésében megállapodnak,
  • az eljárás folytatása lehetetlen,
  • az eljárás folytatására - a tanács megítélése szerint - bármely okból nincs szükség.

A tanács az ügy érdemében szótöbbséggel határozatot hoz.

Az eljárás befejezését követő lépések

A tanács a határozatát a határozathozatal napján, annak írásba foglalását követően kihirdeti. Az írásba foglalt határozat egy-egy példányát a tanács kézbesíti a feleknek. Fontos kiemelni, hogy a tanács határozata nem érinti a fogyasztónak azt a jogát, hogy igényét bírósági eljárás keretében érvényesítse. Tehát a bírói út igénybe vételére a Békéltető testületi eljárás lefolytatását követően is van lehetőség.

Amennyiben kötelezést tartalmazó határozat született, azaz a vállalkozó a tanács határozatát kötelezőnek ismerte el vagy az eljárás során megegyeztek, akkor a határozat vagy a határozatba foglalt egyezség nem teljesítése esetén annak végrehajtását közvetlenül lehet kérni a bíróságtól.
Ha a gazdálkodó szervezet a tanács ajánlásának nem tesz eleget, a Békéltető testületet működtető kamara, illetve a területileg illetékes fogyasztóvédelmi hatóság - a fogyasztó nevének megjelölése nélkül - jogosult a vizsgált panaszt és az eljárás eredményét a sajtóban nyilvánosságra hozni.

 

Kérelem minta

 

Címzett:

............................. Megyei Békéltető Testület
cím, irányítószám

 

Tisztelt  Békéltető Testület!

Alulírott .....................................................(név).....................................................(lakcím) alatti lakos nyilatkozom, hogy alább részletezett panaszügyem rendezését a bepanaszolt vállalkozással közvetlenül megkíséreltem, az számomra eredménytelenül végződött és kérem az eljárás lefolytatását.

 

Nyilatkozom, hogy ügyemben más békéltető testület eljárását nem kezdeményeztem, közvetítői, hatósági vagy polgári peres eljárást nem indítottam.

A tényállás: (az ügy lényegre törő leírása):

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A bepanaszolt vállalkozás neve, székhelye:

 

 

A Békéltető Testület konkrét döntésére irányuló kérésem:

 

 

 

 

 

 

 

 

Csatolt iratok (másolatok), amelyek tartalmára bizonyítékként hivatkozok:

1. vásárlást igazoló számla/nyugta/blokk/ szerződés másolata
2.
3.
4.

 

 

Kelt:


                                                                         aláírás

Határozatok 
A Békéltető testületi határozatok nyilvánosságra hozatalának jogát a fogyasztóvédelemről szóló törvény 36 §-a delegálja a területileg illetékes kamarák hatáskörébe.
Ugyanezen törvényhely kimondja,  ha a vállalkozás a tanács ajánlásának nem tesz eleget, a békéltető testület - a fogyasztó nevének megjelölése nélkül - jogosult a jogvita tartalmának rövid leírását és az eljárás eredményét - legkorábban az ajánlásnak a vállalkozás részére történt kézbesítésétől számított hatvan nap elteltével - nyilvánosságra hozni.

 

Kattintson ide a honlapunkon fellelhető nyilvános békéltető testületi határozatok listázásához



A nyilvánosságra hozott határozatok megyénként

Bács-Kiskun megye
http://www.bkmkik.hu/index.php

Békés megye
http://www.bmkik.hu/index.php?id=56

Borsod-Abaúj-Zemplén megye
http://www.bokik.hu

Budapest
http://www.bkik.hu/egyeb/bbt_hat.htm

Csongrád megye
http://kamara.dravanet.hu/csmkik/index.php?id=774

Fejér megye
http://www.fmkik.hu/index.php?id=12

Gyõr-Moson-Sopron megye
http://www.gymskik.hu/index.php

Hajdú-Bihar megye
http://www.hbkik.hu/index.php?id=7545

Heves megye
http://www.hkik.hu/index.php

Jász-Nagykun-Szolnok megye
http://www.jnszmkik.hu/index.php

Komárom-Esztergom megye
http://www.kemkik.hu/index.php

Nógrád megye
http://www.nkik.hu/index.php?id=54

Pécs-Baranya megye
http://www.pbkik.hu/index.php?id=1220

Pest megye
http://www.pmkik.hu

Somogy megye
www.skik.hu/index.php?id=2142&term=b%E9k%E9ltet%F5%20test%FClet

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye
http://www.szabkam.hu/index.php

Tolna megye
http://www.tmkik.hu

Vas megye
http://www.vmkik.hu/index.php

Veszprém megye
http://www.veszpremikamara.hu

Zala megye
http://www.zmkik.hu/index.php


Elérhetõségek
 
Bács-Kiskun megyei Gazdasági Kamarák mellett mûködõ Békéltetõ Testület
6000 Kecskemét,
Árpád krt. 4.
Tel: 06-76-501-500
Fax: 06-76-501-538
http://www.bkmkik.hu/index.php

Békés megyei Gazdasági Kamarák mellett mûködõ Békéltetõ Testület
5600 Békéscsaba,
Penza ltp. 5.
Tel: 06-66-324-976
Fax: 06-66-324-976
http://www.bmkik.hu/index.php?id=56

Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Gazdasági Kamarák mellett mûködõ Békéltetõ Testüle
3525 Miskolc,
Szentpáli u. 1.
Tel: 06-46-328-539
Fax: 06-46-328-722
http://www.bokik.hu

Budapesti Gazdasági Kamarák mellett mûködõ Békéltetõ Testület
1016. Budapest, Krisztina krt. 99.
Levelezési cím: 1253. Budapest, Pf.: 10.
tel.: 488-213 1; fax: 488-2186
e-mail cím: bekelteto.testulet@bkik.hu
http://www.bkik.hu/egyeb/bbt_hat.htm

Csongrád megyei Gazdasági Kamarák mellett mûködõ Békéltetõ Testület
6721 Szeged,
Párizsi krt. 8-12.
Tel: 06-62-423-451
Fax: 06-62-426-149
http://kamara.dravanet.hu/csmkik/index.php?id=774

Fejér megyei Gazdasági Kamara mellett mûködõ Békéltetõ Testület
8000 Székesfehérvár,
Hosszúsétatér 4-6.
Tel: 22/510-310
Fax: 22/510-312
http://www.fmkik.hu/index.php?id=12

Gyõr-Moson-Sopron megyei Gazdasági Kamara mellett mûködõ Békéltetõ Testület
9021 Gyõr,
Szent István út 10/a.
Tel: 06-96-520-202
Fax: 06-96-520-291
http://www.gymskik.hu/index.php

Hajdú-Bihar megyei Gazdasági Kamarák mellett mûködõ Békéltetõ Testület
4025 Debrecen,
Petõfi tér 10.
Tel: 06-52-500-710
Fax: 06-52-500-720
http://www.hbkik.hu/index.php?id=7545

Heves megyei Gazdasági Kamarák mellett mûködõ Békéltetõ Testület
Cím: 3300 Eger, Faiskola út 15.
Levélcím: 3301 Eger, Postafiók 440.
Telefon: (36) 429-612, 429-613, 429-614, 416-660 telefonszámok 105 melléke
Telefax: (36) 323-615
http://www.hkik.hu/index.php

Jász-Nagykun-Szolnok megyei Gazdasági Kamarák mellett mûködõ Békéltetõ Testület
5000 Szolnok,
Verseghy park. 8.
Tel: 06-56-510-610
Fax: 06-36-370-005
http://www.jnszmkik.hu/index.php

Komárom-Esztergom megyei Gazdasági Kamarák mellett mûködõ Békéltetõ Testület
2800 Tatabánya,
Fõ tér 36.
Tel: 06-34-513-010
Fax: 06-34-316-259
http://www.kemkik.hu/index.php

Nógrád megyei Gazdasági Kamarák mellett mûködõ Békéltetõ Testület
3100 Salgótarján,
Alkotmány út 9/A.
Tel: 32/520-860,
Fax: 32/520-862
e-mail: nkik@nkik.hu
http://www.nkik.hu/index.php?id=54

Pécs-Baranyai Gazdasági Kamarák mellett mûködõ  Békéltetõ Testület
7625 Pécs,
Majorossy I. u. 36.
Tel: 06-72-507-150
Fax: 06-72-507-152
http://www.pbkik.hu/index.php?id=1220

Pest megyei Gazdasági Kamarák mellett mûködõ Békéltetõ Testület
2330 Dunaharaszti,
Fõ út 266
Tel: 06-24-531-160
Fax: 06-24-531-171

Somogyi Gazdasági Kamarák mellett mûködõ Békéltetõ Testület
7400 Kaposvár,
Anna u. 6.
Tel: 06-82-501-000
Fax: 06-82-501-046
www.skik.hu/index.php?id=2142&term=b%E9k%E9ltet%F5%20test%FClet

Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Gazdasági Kamarák mellett mûködõ Békéltetõ Testület
4400 Nyíregyháza, Széchenyi u. 2.
Tel: 06-42-311-544
Fax: 06-42-311-750
http://www.szabkam.hu/index.php

Tolna megyei Gazdasági Kamarák mellett mûködõ Békéltetõ Testület
7100 Szekszárd,
Arany J. u. 23-25.
Tel: 06-74-411-661
Fax: 06-74-411-456
http://www.tmkik.hu

Vas megyei Gazdasági Kamarák mellett mûködõ Békéltetõ Testület
9700 Szombathely,
Honvéd tér 2.
Tel: 06-94-312-356
Fax: 06-94-316-936
http://www.vmkik.hu/index.php

Veszprém megyei Gazdasági Kamara mellett mûködõ Békéltetõ Testület
8200 Veszprém,
Budapest u. 3.
Tel: 06-88-429-008
Fax: 06-88-412-150
http://www.veszpremikamara.hu

Zala megyei Gazdasági Kamarák mellett mûködõ Békéltetõ Testület
8900 Zalaegerszeg, Petõfi u. 24.
Tel: 06-92-550-510
Fax: 06-92-550-525
E-mail: zmkik@zmkik.hu
http://www.zmkik.hu/index.php