2024. május 21., kedd | Névnap: Konstantin
Az élelmiszer-biztonság alapjai
Kezdőoldal / Húsvét 2011 / Az élelmiszer-biztonság alapjai

 A megfelelő élelmiszer kiválasztása gondosságot igényel. Érdemes a bevásárlások előtt összeírni egy listát arról, mire is van szükségünk. 

 
Ha tehetjük, vigyünk magunkkal megfelelő tasakot, a mélyhűtött árunak pedig hűtőtáskát. A hideg árut lehetőleg utolsó mozzanatként tegyük a kosarunkba, így kevesebb ideje lesz felolvadni, felmelegedni. Mélyhűtött termékek esetében előfordulhat, hogy a csomagolás belülről zúzmarás, vagy a termék egy tömbbé össze van fagyva. Ezek a jelek valószínűleg arra utalnak, hogy a termék korábban már felengedett, és újra lett fagyasztva. Ha ilyennel találkozik, inkább ne vásárolja meg.
 
Fontos, hogy megbízható forrásból szerezzük be az élelmiszereket. Valaki számára az ismerős kofa a garancia a minőségre, és van, aki egy adott üzletlánc termékeit favorizálja, a lényeg az, hogy gyanús árut ne vásároljunk.
 
A terméken feltüntetett információkat érdemes átfutni, hiszen a gondos kereskedői magatartás ellenére is előfordulhat, hogy szakadt a csomagolású, kiengedett a vákuumú, vagy lejárt minőségmegőrzési/fogyaszthatósági idejű termék marad a polcokon. A sérült csomagolású terméket nem érdemes megvásárolni.
 
Ha darált húsra van szükségünk, válasszuk ki magunk a megfelelő húst és daráltassuk le az üzletben, vagy daráljuk le mi magunk odahaza. 
 
INFORMÁCIÓ (i):
 
Ömlesztett magvas termékek esetében előfordul, hogy szennyeződést tartalmaznak, vagy molyosak. A molyos mák, dió finom port tartalmaz, mintha csak megőröltek volna néhány szemet. A penész felismerésére legjobb módszer, ha megszagoljuk, esetleg megízleljük a terméket. Ha gyümölcsöt vásárolunk, vegyük a kezünkbe, vizsgáljuk meg tüzetesen. Különösen a hálós csomagolású gyümölcsöknél fordul elő, hogy az egymással érintkező részek penészedni kezdenek. A háló színe miatt egyébként a valódinál szebb tónust ad a benne lévő példányoknak.