2024. május 20., hétfő | Névnap: Bernát, Felícia
Kezdőoldal/Jogérvényesítés/Jogi Segítségnyújtó Szolgálat
Kezdőoldal / Jogérvényesítés / Jogi Segítségnyújtó Szolgálat

Jogi Segítségnyújtó Szolgálat

 

A Jogi Segítségnyújtó Szolgálat tevékenységének első négy évében peren kívüli ügyekben nyújtott segítséget a szociálisan rászorulók számára, 2008. január 1. napjától azonban a jogi segítségnyújtással kapcsolatos egyes törvények módosításáról szóló 2007. évi CLI. törvény az intézményrendszert továbbfejlesztette: e határidőtől kezdődően a polgári és büntető eljárásokban pártfogó ügyvédet a továbbiakban már nem a perben eljáró bíróság, hanem az Igazságügyi Hivatal biztosíthat.

 

A Jogi Segítségnyújtó Szolgálat a feladatait az alábbi területeken látja el:

Hatósági tevékenység keretében támogatás iránti kérelmek rászorultság alapján történő elbírálása, engedélyező, elutasító határozat meghozatala, a jogi segítőnél igénybe vehető óraszám megállapítása.


Az engedélyező határozattal, a jogi segítői hálózaton - a Központi Igazságügyi Hivatallal szerződött ügyvédeken, közjegyzőkön, jogvédő szervezeteken, jogklinikákon - keresztül a támogatás igénybevételének biztosítása (okiratszerkesztés, beadványkészítés, tanácsadás).
Az egyszerűbb megítélésű ügyekben - határozathozatal nélkül - a hivatal munkatársai tanácsadást, tájékoztatást nyújtanak, illetve felvilágosítást adnak hatásköri, illetékességi kérdésekben.


Határon átnyúló jogviták esetében az Európai Unió állampolgárainak rászorultság alapján támogatás biztosítása jogaik érvényesítéshez.
A polgári eljárásokban a felek, míg a büntető eljárások bírósági szakaszában a sértett, magánvádló, magánfél, egyéb érdekelt, és a pótmagánvádló pártfogó ügyvédi képviseletét (illetőleg a pótmagánvádló személyes költségmentességét is) a jogi segítségnyújtó szolgálatok engedélyezik.

 

 

A 2008. január 1. napjától hatályos módosításnak lényeges vonása, hogy az ügyfél a jogi segítői körből önmaga választ és hatalmaz meg pártfogó ügyvédet, az ezt megelőző több évtizedes gyakorlat szerinti kirendelésre csak kivételesen kerülhet sor. Ugyancsak jelentős változás az is, hogy a pártfogó ügyvéd díjazásának forrása már nem a bírósági költségvetés, hanem az Igazságügyi Hivatal által kezelt költségvetési célelőirányzat.

 

További információkért keresse fel a KIM Igazságügyi Szolgálata honlapját.

A jogi segítség igénybevételének módjáról itt tudhat meg többet.