2024. május 20., hétfő | Névnap: Bernát, Felícia
„Garancia” és „blokkgarancia”
Kezdőoldal / Karácsony 2008 / „Garancia” és „blokkgarancia”

Mindenekelőtt érdemes tisztában lennünk néhány alapvető fogalommal, így azzal, hogy mi a különbség a jótállás ("garancia") és a szavatosság ("blokkgarancia") között.

 

A hétköznapi néven garanciaként ismert jótállás elsősorban mint kötelező jótállás vonatkozik az egyes tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállásról szóló 151/2003. (IX. 22.) Korm. rendelet mellékletében felsorolt termékekre. A kötelező jótállás időtartama ezen termékek esetében egy év. Természetesen ennél hosszabb idejű jótállás is vállalható a forgalmazó által, azonban ezen esetekben pontosan kérdezzünk rá, hogy mire is vonatkozik a többletként vállalt jótállás és milyen feltételekkel érvényesíthető az egy évet meghaladó időtartamban.

 

Figyeljünk oda arra, hogy jótállás vállalása esetén a forgalmazónak külön kérés nélkül át kell adnia a jótállási jegyet a vásárlónak.

 

A jótállási jegyen pedig fel kell tüntetni:

  • a forgalmazó nevét és címét,

  • a fogyasztási cikk megnevezését, típusát, gyártási számát, azonosításra alkalmas részeinek meghatározását,

  • a gyártó és - külföldről származó termék esetén - az importáló nevét, címét,

  • a fogyasztót a jótállás alapján megillető jogokat, azok érvényesíthetőségének határidejét, helyét és feltételeit,

  • a vásárlás vagy az üzembe helyezés időpontját.

 

Ugyancsak gyakran találkozhatunk a blokkgarancia fogalmával, amely valójában a szavatosságot takarja. A szavatosság a vásárlástól számított első hat hónapban gyakorlatilag ugyanolyan védelmet biztosít a hibás teljesítéssel szemben a fogyasztó számára, mint a jótállás (innen ered a hétköznapi blokkgarancia szóhasználat is). Ezen hat hónapos időtartamban ugyanis a forgalmazónak kell saját költségén bizonyítania, hogy nem történt hibás teljesítés, azaz a termék nem szenved például valamilyen már a vásárlás időpontjában is meglévő rejtett hibában, vagy esetleg a hiba rendeltetésellenes használat következménye.

 

Praktikus tanácsok

 

  • Figyeljünk oda arra, hogy ha a vásárolt termékre kötelező jótállás vonatkozik, vagy a forgalmazó egyébként jótállást vállalt rá, akkor a jótállási jegyet megfelelően kitöltse a forgalmazó.

  • A vásárlást igazoló számlát, bizonylatot gondosan őrizzük meg, még ha szeretteinknek nem is adjuk oda azt a vásárolt ajándékkal.