2024. május 20., hétfő | Névnap: Bernát, Felícia
Kezdőoldal/Sajtószoba/Sajtóközlemények
Kezdőoldal / Sajtószoba / Karácsonykor a fogyasztó a legkiszolgáltatottabb

SAJTÓKÖZLEMÉNY

 

Karácsonykor a legkiszolgáltatottabb a fogyasztó

 

A Karácsonyi időszakban többet költünk, és sokszor olyan termékeket is vásárolunk, melyekkel kapcsolatban nem is rendelkezünk megfelelő ismeretekkel. Fokozott problémát jelent az impulzusvásárlás, mert az ajándékvásárlási lázban – időszűkében – hajlamosak vagyunk megalapozatlan vásárlói döntéseket hozni.

 

Az egyik leggyakoribb probléma a ruházati termékek ajándék gyanánt való vásárlása, illetve az ezzel kapcsolatos megannyi tévhit. Sokan hiszik, hogy az üzletben kötelesek három napon belül kicserélni az ilyen terméket, ha az a megajándékozottnak nem tetszik, vagy nem megfelelő a méret. A hatályos jogszabályok szerint azonban a forgalmazónak nem kötelessége visszafizetni a vételárat, vagy megengedni a levásárlást pusztán azért, mert a vásárolt termék nem tetszik, vagy méretében nem megfelelő. Ha ragaszkodunk ehhez a lehetőséghez, kérdezzük meg az üzletben a vásárláskor, hogy adott esetben biztosítják-e ezt számunkra, a nyilatkozatot foglaltassuk írásba, vagy vezettessük rá a blokkra, hogy később sikerrel hivatkozhassunk rá. A forgalmazó erre nem kötelezhető, de mi sem vagyunk kötelesek vásárolni. A legtöbb üzletben fogyasztóbarát hozzáállás tapasztalható, ezért kérdezzünk bátran!

 

Különös figyelmet érdemel a gyermekeinknek szánt játék kiválasztása. A jó játék nem túl drága, játszva tanítja a gyermeket, és nem jelent veszélyt a csöppségekre.

 

Biztonsági előírások sokasága vonatkozik a játékokra. A forgalomba hozatalkor a megfelelőséget különböző jelölésekkel tanúsítja a gyártó és a forgalmazó, melyet a fogyasztóvédelmi hatóság folyamatosan ellenőriz. Gyermekeink érdekében kerüljük a kétes eredetű, apró letörhető lenyelhető darabokat tartalmazó játékszereket. Ha tehetjük, vásároljunk megbízható helyeken, ne adjunk a picinek zugárustól származó terméket. Egy kisgyermek igen gyakran a szájába veszi a játékot, ezért annak anyaga is potenciális veszélyforrást jelenthet.

 

Játékok vásárlása során érdemes fokozottan odafigyelni az alábbiakra:

  • A játék elsődleges célja, hogy szórakoztassa a gyermeket, de akkor igazán hasznos, ha játék közben fejleszti is az apróságot, próbáljunk ilyen terméket választani, természetesen a kornak megfelelően

  • Keressük az ajánlott korhatár feltüntetését a dobozon

  • Kerüljük az olyan játékokat, melyek balesetveszélyesek lehetnek

  • Segítsük a gyermeket a játék megfelelő használatában

  • Válasszuk el a játéknak látszó termékeket (pl. autó alakú légfrissítő, fegyver alakú öngyújtó) a valódi játékoktól, és ilyet ne adjunk a gyermeknek

 

 

Karácsony közeledtével jóval több műszaki terméket vásárolunk, mint év közben. Gyakori probléma ugyanakkor a feszültség alatt álló vagy nem megfelelően szigetelt részek érintéséből adódó sérülés vagy a termék működése során bekövetkezett túlmelegedésből fakadó égési sérülés. Ezek megelőzéséhez segítségül összeszedtük a tipikus termékbiztonsági problémákat, amelyekkel műszaki termékek vásárlása során találkozhatunk.

Fontos, hogy a műszaki termékek is biztonságosak legyenek, tehát a forgalmazott termékek egészségre, testi épségre, életre és környezetére ne jelentsenek veszélyt. A műszaki termékekre is vonatkoznak tehát az általános termékbiztonsági követelmények, ezt a termékcsoportot is el kell látni pl. a CE jelöléssel, amely a megfelelőséget tanúsítja. A megfelelőségi értékelést egyébként maga a gyártó is elvégezheti. Ehhez a gyártó összeállít egy műszaki dokumentációt és megfelelőség nyilatkozatot készít.


Tipikusan az alábbi karácsonykor különösen népszerű műszaki termékek esetében fordulnak elő biztonsági problémák, ami miatt fokozottan érdemes a vásárlás során figyelnünk:

  • Vasalók: csatlakozódugó csapjain hiányzik a szigetelőgallér, nincs hőbiztosító vagy nem működik megfelelően;

  • Turmixgépek: nyomógombos kapcsoló nem védett véletlenszerű működéssel szemben, áramütés megelőzését szolgáló védelem nem megfelelő;

  • Kenyérpirítók: áramütés elleni védelem kialakítása nem megfelelő, a hálózati csatlakozóvezeték keresztmetszete kisebb, mint a névleges áramhoz tartozó egyébként szabványos keresztmetszet;

  • Hajszárítók: aktív részek megérintése elleni védelem nem megfelelő, hőkioldó nem megfelelő;

  • Elektromos kávéfőző: hőbiztosító hiánya, elektronikus vezetékek hibás szigetelése, víz túlfolyása esetén az elektromos részek közvetlen érintettsége;

  • Fényfüzérek: túlságosan vékony keresztmetszetű vezeték, a vezeték kettős szigetelése helyett érszigetelés.


Dr. Hajnal Zsolt, a FOME elnöke elmondta, hogy a Fogyasztóvédők külön kiadványban tájékoztatják az embereket a karácsonyi vásárlással kapcsolatos legfontosabb tudnivalókról, amely 2009. december elején jelent meg és a „Fogyasztóvédelem a karácsonyi forgatagban” címet viseli.

 

A Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesületét (FOME) 52 magánszemély hozta létre, a Fővárosi Bíróság 2003. márciusában vette nyilvántartásba. A budapesti szervezet tevékenysége országos, központja Debrecenben található. A budapesti iroda mellett több városban is állandó tanácsadó hálózattal rendelkeznek (Eger, Miskolc, Szolnok, Salgótarján, Debrecen). A fogyasztóvédelmi tanácsadás mellett kiemelkedő a szervezetnek a fogyasztóvédelmi oktatásban, s a fogyasztóvédelmi tudományos élet kialakításában betöltött szerepe. A fogyasztók kiszolgáltatottságának csökkentését közérdekű keresetek indításával érik el.

 

További információ:

Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesülete

www.fome.hu

 

 

A sajtócikk a Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesülete által, Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében elnyert, „A fogyasztói tudatosság növelése a civil szerepvállalás erősítésével, a fogyasztók tájékoztatása, tanácsadás és oktatás révén” című és TÁMOP-5.5.6-08/2-2008-0011 azonosítójú program keretében született.