2024. május 20., hétfő | Névnap: Bernát, Felícia
Kezdőoldal/Jogérvényesítés/Pénzügyi Békéltető Testület
Kezdőoldal / Jogérvényesítés / Pénzügyi Békéltető Testület

 

Cím: 1013 Budapest, Krisztina krt. 39.

Levélcím elszámolással, szerződésmódosulással kapcsolatos ügyekben:
Pénzügyi Békéltető Testület-1539 Budapest Pf.: 670. 

Levélcím általános ügyekben:
Pénzügyi Békéltető Testület H-1525 Budapest Pf.:172. 

Telefon: +36-40-203-776 

E-mail: ugyfelszolgalat@mnb.hu

 

A Pénzügyi Békéltető Testület internetes oldalának megnyitásához kattintson ide!

 

 

 A PBT története

(forrás: a PBT honlapja)

 

A Testületet a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéről szóló 2010. évi CLVIII. törvény 2011. július 1-jén hozta létre, ezt megelőzően nem volt pénzügyi békéltetés Magyarországon. A pénzügyi tárgyú jogvitákkal a fogyasztók a lakhelyük szerint illetékes békéltető testületekhez fordulhattak, ha nem akartak bírósági utat választani. A pénzügyi tárgyú perek általában bonyolultak, hosszadalmasak, költségesek, a bíróságok számára pedig azért jelentenek nehézséget, mert az ilyen jogviták, főleg ha elszámolási kérdésben kér igazságot tenni a felperes, csak szakértő bevonásával dönthetők el.

A pénzügyi békéltetés léthehozásának gondoloata annak érdekében fogalmazódott meg, hogy a pénzügyi szolgáltatók ügyfeleikkel való együttműködése kikényszeríthető legyen, továbbá, hogy szakmailag jól felkészült, tapasztalt, a pénzügyekben járatos jogászok és közgazdászok működjenek közre a pénzügyi tárgyú jogvitákban. Ezen eljárások legfontosabb jellemzője, hgoy gyorsak és ingyenesek, ahol a olyan fórum, ahol a felek szabad belátásuk szerint – egy kis segítséggel – egyezséget köthetnek és ezáltal a bírósági utat elkerülve a bírósági szervezetrendszert is tehermentesítik.

Amikor a pénzügyi jogviták megoldása is még az általános békéltetés rendszerében zajlott 2010-ben, összesen 880 kérelmező vette igénybe ezt a lehetőséget. 2011-ben – a Testület működésének első féléve alatt –már 1196 fogyasztói kérelem érkezett, még ebben az évben 857 ügy zárult le, összesen hét eljáró tanács munkájának eredményeképpen. A 2012. év volt a pénzügyi békéltetés első teljes éve, ekkor már nőtt az ügyek száma, 3224 kérelmet nyújtottak be a pénzügyi fogyasztók. 2013-ban újabb 4320 ügyben kezdeményeztek eljárást, 2014. január 1. és december 31. között pedig összesen 4181 új ügy érkezett. Az ügyszám növekedése azt mutatja, hogy a Testület irányába megnyilvánul egyfajta társadalmi bizalom, mert működése kiszámítható és szakmai alapú. A kiszámíthatóság és a szakmaiság a felek számára alapvető érték volt és ma is az, mert biztonságot nyújt, hiszen az eljáró tanácsok felelősségteljes szakmai alapú döntéseket hoznak.

A Testület tevékenységének célja a pénzügyi szervezetek által nyújtott szolgáltatásokat igénybevevők jogos érdekeinek védelme és a pénzügyi közvetítőrendszerrel szembeni közbizalom erősítése. A jogos érdek fontos szempont a Pénzügyi Békéltető Testület számára, ugyanis ennek megítélése képezi alapját döntéseinek, de magának a békéltetésnek is. Foglalkozik méltányossági ügyekkel is, mert a pénzügyi fogyasztók is kerülhetnek olyan helyzetbe, hogy önhibájukon kívül eső okból nem képesek teljesíteni vállalt kötelezettségeiket. Ezekben az ügyekben a lehetőségekhez képest abban tud segíteni a Testület, hogy a pénzügyi szolgáltatók az előtte folyó eljárásban megfontolhassák, tudnak-e, akarnak-e méltányossági szempontú döntést hozni és ezáltal esetleges további veszteségeiket is csökkenteni.

2013. évben megszűnt a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete és az általa korábban ellátott feladatokat átvette a Magyar Nemzeti Bank 2013. október 1-jei hatállyal. A Testület számára ez a szervezeti változás ugyan a működést érdemben nem befolyásolta, mégis jelentős volt, hiszen a Testület a Magyar Nemzeti Bank szervezeti keretei között, azon belül önálló és független belső szervezetként működik a Magyar Nemzeti Bankról szóló 2013. évi CXXXIX. törvény 96–130. § szabályainak megfelelően. Működési feltételeinek biztosításáról és finanszírozásáról a Magyar Nemzeti Bank gondoskodik és vállalja, hogy ezáltal is elősegíti a pénzügyi közvetítőrendszer hatékony működését, a vitás kérdések gyors, ingyenes és mindenki számára a lehetőségek szerinti legmegnyugtatóbb megoldását.

Az elszámolást és a forintra átváltást célzó törvények adta feladatok teljesítése

A 2015. év nagy feladat elé állítja a Testületet. Az egyes fogyasztóknak korábban nyújtott hitelek tekintetében a 2014. év második felében megalkotott, kihirdetett és hatályba lépett jogszabályok – így törvények és MNB elnöki rendeletek – alapján a Testület már nemcsak békéltet majd, de szinte a bírósági ítélettel azonos hatályú döntést hoz, ha a felek között e tárgykörben egyezség nem jön létre.

A PBT honlapjának eléréséhez kattintson ide!