2024. május 20., hétfő | Névnap: Bernát, Felícia
Kezdőoldal/Utazás, nyaralás/Pénzváltás, fizetési módok
Kezdőoldal / Utazás, nyaralás / Pénzváltás, fizetési módok

Visszatérő neuralgikus kérdés: hol szerezzük be azt a pénzt, amivel az utazás alatt fizetünk? Az első lépés a tudatos tervezés: számoljuk ki pontosan, lehetőleg komoly tartalékképzés mellett, hogy mennyi pénzre lesz szükségünk! Sose utazzunk úgy, hogy éppen annyi pénzzel rendelkezünk, amennyit el is szeretnénk költeni! Az utazások többnyire drágábbak, mint szeretnénk, s nem is feltétlenül csak a rendkívüli kiadások boríthatják fel eredeti elképzeléseinket.

A pontos tervezés során át kell tekinteni, mi az a költség, amit még itthon, forintban vagy átutalással is téríthetünk, s mi az, amihez okvetlenül valutára lesz szükségünk. A bankkártyák korában a helyzetünk sokat egyszerűsödött, hiszen akár készpénzfelvétellel, akár bankkártyás fizetéssel áthidalhatjuk készpénzhiányunkat, ám a kivételek és a pénzszerzés költsége igen magas lehet.


Készpénz, pénzváltás

 

A tapasztalatok szerint sosem árt bizonyos mennyiségű készpénz. Ezt itthon a bankunkból devizaszámláról vagy átváltással, esetleg kisebb valutaváltóknál tudjuk beszerezni. Külföldön is vannak helyek, ahol forintot valutára váltanak, ám szinte mindig sokkal rosszabb árfolyamon, mint itthon. Általános tapasztalat, hogy a bankok és a pénzváltók árfolyama között is nagy a különbség, érdemes tehát alaposan körülnézni!


PRAKTIKUS TANÁCSOK:

 

  • Alaposan vessük össze a pénzváltók ajánlatait!
  • Sokszor csak az eladás vagy csak a vétel árát tüntetik fel, ami megtévesztő lehet.
  • Csehországban gyakori, hogy akkor is levonnak a végösszegből, ha amúgy „jutalék” (comission) nélküli váltónak hirdetik magukat. Ellenőrizzük a számlát, ne hagyjuk átverni magunkat!
  • Gyakori jelenség, hogy a nagy betűkkel hirdetett, kedvező árfolyamok csak nagyon magas összeg esetén érvényesek (1 millió Ft felett), a teljes átváltási lista csak kis táblán, nehezen olvashatóan látható.


Bankkártya-használat

 

A banki költségek általában csak a készpénzfelvételt terhelik, a bankkártyás vásárlás díjmentes a fogyasztó számára. Nem árt tehát tájékozódni, hogy a célállomáson van-e lehetőség bankkártyás vásárlásra, hogy ne kényszerüljünk magas költséggel járó készpénzfelvételre, vagy szükségtelen valutaváltásra.

Kizárólagosan bízni a bankkártyában ma még Európa nyugati felén is vakmerőség. Ausztriában előfordul például, hogy egy egész régió szupermarketeiben sehol nem fogadták el a külföldi (!) kártyákat. Igaz ez úgy, hogy bankunk állítása szerint a kártyával mindenhol lehet fizetni Európában. Mindez természetesen csak a pénztárnál derül ki.

 

PRAKTIKUS TANÁCS:

 

  • A bankkártyás készpénzfelvétel pontos költségeiről minden esetben meg kell kérdezni a számlavezető bankunkat, hiszen ezek a költségek eltérőek lehetnek. Egy biztos: külföldön nem érdemes kis összegeket (100–200 € alatt) pénzt felvenni, mert a jutalék így is rettentően magas, több ezer forint!
  • Jellemző probléma lehet külföldön a bankkártyás fizetésnél, hogy visszaélnek a kártya adataival, s úgy emelnek le róla pénzt, hogy észre sem vesszük. Sose adjuk ki kezünkből a kártyát, ne hagyjuk, hogy az elfogadóhelyen többször húzzák le! Ilyen jellegű visszaélések leggyakrabban éttermekben, üzletekben, benzinkutaknál fordulnak elő. Érdemes legalább külföldi tartózkodásunk idejére sms-értesítőt beállítani, hogy a jogosulatlan tranzakciót idejében leállíthassuk. Természetesen ennek is van díja, melynek nem árt utána járni!
  • A kártya egyszerű lefénymásolásával a csalók olyan adatokhoz juthatnak, amelyekkel egy online kaszinóban vagy fogadáson kényelmesen használhatják a kártyánkat. Ahol nincs mobil terminál, ne hagyjuk magára a bankkártyánkat a pincérrel!
  • Elsőre meglepő lehet, de a nagyobb szállodák egyre gyakrabban kérnek el bankkártyát bejelentkezéskor; egyes helyeken ilyenkor zárolnak is bizonyos összeget, más helyeken csak az adatokat ellenőrzik. Mindkét esetben kérjük el a szálloda adatvédelmi szabályzatát! Ha nem bocsátják rendelkezésünkre az adatvédelmi tudnivalókat, inkább ne adjuk ki kártyánkat a kezünkből!
  • Bankkártyával automatából pénzt kivenni igen költséges.
  • A bankkártyás vásárlás többnyire külföldön is ingyenes.
  • Mindig legyen nálunk az adott országban érvényes fizetőeszköz készpénzben!