2024. május 20., hétfő | Névnap: Bernát, Felícia
Telefonálás és internetezés külföldön
Kezdőoldal / Utazás, nyaralás / Telefonálás és internetezés külföldön

A távolsági kommunikáció mindinkább nélkülözhetetlen részévé vált életünknek. Szeretteinket elérni külföldről és a nyaralás adott napi élményeiről való beszámolás pedig mindinkább elterjedt szokássá válik. Ennek a lehetőségnek a kihasználásához azonban érdemes néhány dologgal tisztában lennünk.

 

Mindenek előtt tudni kell, ha külföldre kívánunk telefonálni, SMS-t vagy MMS-t küldeni, akkor előbb 00-t kell tárcsáznunk, majd meg kell adnunk a hívni kívánt ország előhívószámát.

 

Az Európai Unió tagállamainak előhívószámai

 

EU tagállam

Előhívószám

Ausztria

43

Belgium

32

Bulgária

359

Ciprus

357

Csehország

420

Dánia

45

Észtország

372

Finnország

358

Franciaország

33

Görögország

30

Hollandia

31

Írország

353

Lengyelország

48

Lettország

371

Litvánia

370

Luxemburg

352

Magyarország

36

Málta

356

Nagy-Britannia

44

Németország

49

Olaszország

39

Portugália

351

Románia

40

Spanyolország

34

Svédország

46

Szlovákia

421

Szlovénia

386

 

A roaming díjak

 

"2011. július 1-től a barangolásos beszédhívások kiskereskedelmi díjának felső határa áfa nélkül a kezdeményezett hívások esetében a jelenleg érvényes 39 centes maximális percdíjról 35 centre (93 forint), a fogadott hívások percdíja pedig 15-ről 11 centre (29 forint) csökken.

Ugyancsak július 1-jétől a jelenlegi 80 centről 50 centre (133 forint) csökken az adatátviteli roamingdíjak megabájtonkénti nagykereskedelmi felső határa, vagyis a szolgáltatók között érvényes maximális ár. A rendelet nem ír elő kiskereskedelmi árküszöböt az adatszolgáltatások tekintetében: a fogyasztókat és az utazó üzletembereket az védi meg a váratlanul nagy összegű számláktól, hogy a mobilhálózatokon keresztül megvalósított adatátvitelért havonta kiszabható díj felső határa 50 euró, hacsak az ügyfél kifejezetten máshogy nem rendelkezett.

A jövő év közepén hatályát vesztő roaming rendelet által előírt árcsökkentések sorozatában ez az utolsó. Tavaly nyári jelentésében az uniós végrehajtó testület elismerte, hogy - bár az árcsökkentések a szabályozott időszak erejéig átmenetileg mérsékelték a roamingdíjakat - az eddigi szabályozás nem oldotta meg a háttérben meghúzódó problémát, nevezetesen a verseny hiányát a barangoló szolgáltatások terén. Ez magyarázza azt, hogy a barangolásért fizetett árak tartósan a kiskereskedelmi árküszöb közelében maradtak.

Annak érdekében, hogy az európai "digitális menetrendben" kitűzött cél megvalósuljon, vagyis hogy a roaming és a belföldi távközlési díjak 2015-re megközelítőleg azonosak legyenek, újabb szabályozási beavatkozás tűnik szükségesnek. Azt kell elérni, hogy a mobilszolgáltatók közötti verseny következtében a fogyasztók gyorsan és könnyen választhassanak a hazaihoz hasonló díjszabással dolgozó roamingszolgáltatót - olvasható a témában csütörtökön kiadott brüsszeli közleményben. Az Európai Bizottság hamarosan előterjeszti a kérdés hosszú távú megoldását kínáló javaslatát, amely módosítani fogja a hang-, a szövegesüzenet- és az adatátviteli piacok szerkezetét." (forrás: www.euvonal.hu)

 

Természetesen manapság a kommunikációs lehetőségek már jóval túlmutatnak a mobiltelefonok külföldi használatán. Lehetőségünk van a wap és az internet szolgáltatások használatára is az Európai Unió hazánkon kívüli más tagállamainak területén is. Ennek a költségei azonban szolgáltatónként eltérőek lehetnek, így érdemes ezekről már utazásunk előtt alaposan tájékozódni. Az Európai Parlament és a Tanács 717/2007 EK rendelete (2007. június 27.) értelmében a szolgáltató a hazai hálózattól eltérő tagállam hálózatába lépéskor indokolatlan késedelem nélkül, ingyenesen tájékoztatást köteles adni a híváskezdeményezésre és -fogadásra vonatkozó barangolási díjakról, és ennek a tájékoztatásnak tartalmaznia kell egy ingyenesen hívható számot, amelyen az ügyfél személyre szabott és részletes információt kérhet a beszédhívásokra, SMS és MMS küldésre és más adatkommunikációs szolgáltatásra vonatkozó díjszabásról.

 

 

Praktikus tanácsok

 

  • A mobiltelefonbeszélgetések roaming díjai maximumának a meghatározása lehetővé teszi, hogy viszonylag kedvező áron telefonálhassunk az Európai Unió területén. Ugyanakkor az internet és wap roaming díjak jóval magasabbak lehetnek, mint a Magyarország területén történő használatra vonatkozó internet és wap tarifák, így a fölösleges bosszúságokat elkerülendő érdemes a külföldi adatforgalmunkat csak a mindenképpen szükséges letöltésekre minimalizálni. Ezen szolgáltatások igénybevétele Unión kívüli országban tartózkodás esetén hangsúlyosan drágább.

 

  • Tartsuk szem előtt, hogy az Európai Unió nagyobb városaiban mindenhol találhatunk internetkávézókat, amelyekben a helyi lakosság számára biztosított díjszabás mellett magunk is igénybe vehetjük a szolgáltatást. Természetesen mindettől függetlenül hangsúlyozandó, hogy a saját internet és wap hozzáférés is szükséges és indokolt lehet, például ha fontos üzleti ügyeket kell intéznünk külföldi utazásunk során is.