2024. május 20., hétfő | Névnap: Bernát, Felícia
Termékekre vonatkozó biztonsági követelmények
Kezdőoldal / Karácsony 2011 / Termékekre vonatkozó biztonsági követelmények

 

Elérhető témakörök:

 

1.) Mikor biztonságos egy termék? 

Szigorú jogszabályi követelmény, hogy csak biztonságos termék forgalmazható. Főszabály szerint a gyártó köteles gondoskodni a termék biztonságosságáról. A forgalmazó (azaz a terméket eladó üzlet) ugyanakkor maga sem mentesül e kötelezettség alól. A forgalmazó sem forgalmazhat olyan terméket, amelyről tudja vagy a rendelkezésére álló tájékoztatás vagy szakmai ismeret alapján tudnia kellene, hogy nem biztonságos.

 

A termék egyébként jogi értelemben akkor biztonságos, ha a fogyasztó életét, egészségét, testi épségét a rendeltetésszerű vagy az ésszerűen várható használat mellett nem, vagy csak a rendeltetésszerű vagy ésszerűen várható használatával járó legkisebb mértékben veszélyezteti. A termék biztonságosságának megítélését nem befolyásolja önmagában az a tény, hogy később nagyobb biztonságot nyújtó termék kerül forgalomba.
 

Ha a vásárolt termékkel járó kockázat figyelmeztetés nélkül nem észlelhető azonnal, a gyártó köteles a fogyasztót írásban figyelmeztetni olyan módon, hogy a fogyasztó felmérhesse a termék rendeltetésszerű vagy ésszerűen várható használatával járó veszélyt, illetve megtehesse a veszély elleni óvintézkedéseket.

 

Egyebekben pedig ha a gyártónak vagy a forgalmazónak tudomására jut, hogy az általuk forgalmazott termék a fogyasztókra nézve veszélyesek, erről tájékoztatniuk kell az Európai Unió tagállamainak illetékes hatóságait
 

INFORMÁCIÓ (i):
 

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság internetes oldalán (www.nfh.hu) a veszélyes termékek kategóriák szerinti keresését lehetővé tevő funkció működik. Érdemes lehet egy-két pillantást vetni erre, a tipikus problémákat megismerendő. 

 

Vissza az oldal elejére

2.) Élelmiszerek csomagolása, adalékanyagok, lehetséges veszélyforrások 

Az élelmiszerbiztonság megteremtésére való törekvés minden gazdasági, állami, társadalmi szervezet kiemelt feladata. Az élelmiszerbiztonság a termelés, előállítás, tárolás valamint a forgalomba hozatal folyamataiban annak biztosítása, hogy az nem veszélyezteti a fogyasztó egészségét.
 

Az élelmiszer biztonságosságáért és minőségéért az élelmiszer előállítója, nem hazai előállítású élelmiszer esetében pedig az első magyarországi forgalomba hozó a fogyaszthatósági, illetve a minőségmegőrzési időtartam lejártáig felelős.
 

A legelső, amit a fogyasztók megfigyelnek, ha élelmiszert vásárolnak a csomagolás és az azon feltüntetett információk.

 

A csomagolás főbb funkciói, biztonság szempontjából általában elvárható tulajdonságai: 

  • védje az élelmiszert a szennyeződésektől, olyan egyéb hatásoktól, amely biztonságát, minőségét, tápértékét csökkentheti

  • a csomagolás a fogyasztók egészségére ne jelentsen veszélyt

  • a csomagolás alkalmas legyen az újrafelhasználásra, hulladékának hasznosítására, illetve ártalmatlanítása esetén környezeti szennyező hatásának a lehető legkisebb legyen

  • az élelmiszer ne legyen változtatható felbontása nélkül
     

A csomagoláson megjelölt információk közül biztonsági szempontból a legjelentősebb a fogyaszthatósági vagy minőségmegőrzési időtartamnak a feltüntetése. Az élelmiszer fogyaszthatósági vagy minőségmegőrzési időtartamának megállapítása az előállító felelőssége.

A fogyaszthatósági, illetve minőségmegőrzési idő lejárta után az élelmiszer nem hozható forgalomba.
 

Ugyancsak fontos információ az élelmiszer összetétele. Ennek vonatkozásában pedig talán az adalékanyagok megjelölése és fogyasztó általi megismerése az egyik dolog ami kiemelkedő jelentőséggel bír. Részletes előírások tartalmazzák az engedélyezett adalékanyagok listáját, azoknak az élelmiszerek felsorolását, amelyekhez ezek az adalékanyagok hozzáadhatók.
 

Adalékanyagnak minősül egyébként minden olyan élelmiszerként önmagában nem fogyasztott

és jellemző élelmiszer összetevőként nem alkalmazott anyag, amelyet az adott élelmiszer gyártása, feldolgozása, elkészítése, kezelése, csomagolása, szállítása és tárolása során technológiai célból szándékosan adnak az élelmiszerhez, melynek eredményeként önmaga vagy származéka közvetlenül vagy közvetetten az élelmiszer összetevőjévé válik.

 

Ha a vonatkozó előírásoknak megfelelő adalékanyagok valamelyikéről kiderül, hogy veszélyezteti az emberi egészséget, az érintettek a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Központjához fordulhatnak.
 

Az élelmiszerekkel kapcsolatban egyébként tipikusan az alábbi biztonsági problémákkal találkozhatunk: 

  • Mikrobiológiai veszélyek (elsősorban nyers vagy feldolgozott élelmiszerek esetében lehet probléma a kórokozó vagy toxintermelő mikroorganizmusok elszaporodása, vírusok, paraziták okozta fertőzés)

  • Vegyi szennyeződések (tipikusan ilyenek a növényvédő szerek és állattartásból eredő vegyi maradékok, gyártástechnológiából eredő vagy egyéb környezeti szennyeződések, így például nehézfém szennyeződések)

  • Kártevők anyagcseretermékei (ilyen lehet például a patkány és az egér ürüléke)
     

INFORMÁCIÓ (i):
 

Az élelmiszerekkel kapcsolatban gyakran emlegetett „E” betű esetében nem kell feltétlenül egyből kedvezőtlen, esetleg káros hatásokra gondolnunk a termék címkéjén megjelölt információkat olvasva. Egy példát említendő az E300 az aszkorbinsavat jelöli, amely a C-vitamin kémiai elnevezése. 

 

Vissza az oldal elejére

3.) Játékokra vonatkozó alapvető biztonsági követelmények 

A játék csak akkor forgalmazható, ha az a rendeltetésszerű és a gyermekek szokásos viselkedését figyelembe vevő, előrelátható használata során a használók vagy más személyek biztonságát és egészségét nem veszélyezteti. Fontos, hogy a játék használatában rejlő kockázat mértéke olyan legyen, hogy a használók és a rájuk felügyelők számára se jelentsen veszélyt. Ez különösen azokra a játékokra vonatkozik, amelyeket funkcióik, méreteik és jellemző tulajdonságaik alapján a hároméves kor alatti gyermekeknek szántak.
 

A gyártók, importőrök kötelesek a játék biztonságos használatáról meggyőződni, ezt a megfelelőségi jelölés feltüntetésével igazolni (CE jelölés), címkével ellátni és a termékekhez, használati-kezelési útmutatót biztosítani.
 

A megfelelőségi jelölést, valamint a gyártó nevét és címét jól láthatóan, olvashatóan és eltávolíthatatlan módon a játékra vagy annak csomagolására fel kell erősíteni. Kisméretű vagy kis alkatrészekből álló játékok esetében ezeket az adatokat az előbbiekkel azonos módon rá kell erősíteni a csomagolásra, a címkére vagy a kísérő nyomtatványra. Amennyiben pedig az adatokat nem a játékra rögzítették, a fogyasztó figyelmét fel kell hívni arra, hogy ezeket a kísérő nyomtatványokat célszerű megőrizni.
 

PRAKTIKUS TANÁCSOK:
 

A vásárlás során figyeljünk oda minden egyes esetben magunk is az alábbiakra: 

  • A játék és részei, valamint rögzített játék esetében a rögzítés megfelelő mechanikai szilárdságú legyen, hogy ellenálljon a használat közbeni igénybevételnek anélkül, hogy törés vagy deformáció miatt testi sérülést okozna.

  • A játékon a hozzáférhető élek, kiugró részek, zsinórok, kábelek és rögzítések kialakítása olyan legyen, hogy a velük való érintkezés esetén a testi sérülések veszélye a lehető legkisebb legyen.

  • A hároméves kor alatti gyermek számára készített játék szétszedhető részei olyan méretűek legyenek, hogy ne lehessen azokat lenyelni vagy belélegezni.

  • A játék és részei, valamint az alkalmazott csomagolás ne jelentsen fulladási vagy megfojtási veszélyt.

  • Az olyan játék, amelynek a belsejébe be lehet jutni, és amely használója számára zárt teret képez, rendelkezzék olyan kijárattal, amely minden nehézség nélkül belülről is kinyitható.

  • A játék lövő eszközök esetén lövedékek kilövésekor keletkező mozgási energia ne legyen indokolatlanul nagy.

  • A fűtőelemeket tartalmazó játékok ne okozhassanak égési sérüléseket.

  • A játék ne tartalmazzon veszélyes gyúlékony, vagy robbanékony anyagokat.

  • A gyermekek egészségének védelme érdekében a megvásárolt játék ne tartalmazzon antimon, arzén, bárium, kadmium, króm, ólom, higany és szelén vegyületeket. 


Vissza az oldal elejére

4.) Műszaki termékek biztonsága 

Mindennapi életünkben elkerülhetetlen a villamos működtetésű eszközök, gépek használata. Ezen gépek használata azonban rendkívüli veszélyeket rejthet. Gyakori probléma a feszültség alatt álló vagy nem megfelelően szigetelt részek érintéséből adódó sérülés vagy a termék működése során bekövetkezett túlmelegedésből fakadó égési sérülés.
 

Éppen ezért fontos, hogy a műszaki termékek is biztonságosak legyenek, tehát a forgalmazott termékek egészségre, testi épségre, életre és környezetére ne jelentsenek veszélyt. A műszaki termékekre is vonatkoznak tehát az általános termékbiztonsági követelmények, ezt a termékcsoportot is el kell látni pl. a CE jelöléssel, amely a megfelelőséget tanúsítja. A megfelelőségi értékelést egyébként maga a gyártó is elvégezheti. Ehhez a gyártó összeállít egy műszaki dokumentációt és megfelelőség nyilatkozatot készít.
 

Tipikusan az alábbi karácsonykor különösen népszerű termékkörök esetében fordulnak elő biztonsági problémák, ami miatt fokozottan érdemes a vásárlás során figyelnünk: 

  • Vasalók (csatlakozódugó csapjain hiányzik a szigetelőgallér, nincs hőbiztosító vagy nem működik megfelelően)

  • Turmixgépek (nyomógombos kapcsoló nem védett véletlenszerű működéssel szemben, áramütés megelőzését szolgáló védelem nem megfelelő)

  • Kenyérpirítók (áramütés elleni védelem kialakítása nem megfelelő, a hálózati csatlakozóvezeték keresztmetszete kisebb, mint a névleges áramhoz tartozó egyébként szabványos keresztmetszet)

  • Hajszárítók (aktív részek megérintése elleni védelem nem megfelelő, hőkioldó nem megfelelő)

  • Elektromos kávéfőző (hőbiztosító hiánya, elektronikus vezetékek hibás szigetelése, víz túlfolyása esetén az elektromos részek közvetlen érintettsége)

  • Fényfüzérek (túlságosan vékony keresztmetszetű vezeték, a vezeték kettős szigetelése helyett érszigetelés)
     

INFORMÁCIÓ (i):
 

A villamosenergiával működő készülékeket érdemes gondosan karbantartani (ezt mindenképp a használati útmutatónak megfelelően végezzük). Szükség esetén bízzuk az ellenőrzést szakemberre.

 

Vissza az oldal elejére