2024. május 20., hétfő | Névnap: Bernát, Felícia
Az ünnepi vásárok
Kezdőoldal / Karácsony 2011 / Az ünnepi vásárok

 

Elérhető témakörök:

 

 

1.) A vásárokról általában 

Az ünnepi készülődés elválaszthatatlan része a karácsonyi vásárok illatos, jól ismert dallamoktól és bazári árusoktól hangos csillogó forgataga. Van, aki csak kedvtelésből látogatja e színes kavalkádot, és van, aki évről évre itt szerzi be az ajándékokat és egyéb kiegészítőket. Kiadványunk e részét annak a célnak szenteltük, hogy az olvasókat felvértezzük mindazon szükséges ismeretekkel, melyek az ünnepi bevásárlás e formájához nélkülözhetetlenek.
 

Elsőként szükséges elválasztani egymástól az állandó vásárokat és a kifejezetten ünnepi célzattal felállított, alkalmi vásárokat, hiszen több különbség is van a két árusítási mód között.
 

A vásár olyan épület, épületegyüttes vagy terület, ahol rendszerint többen folytatnak idényjellegű vagy meghatározott eseményekhez, naptári napokhoz kötődő eseti jellegű kiskereskedelmi tevékenységet, az alkalmi (ünnepi) vásár ehhez képest egy szűkebb kategória, amely ünnepekhez, rendezvényekhez, eseményekhez kapcsolódó alkalomszerű - legfeljebb 20 napig, indokolt esetben 30 napig tartható.
 

A megkülönböztetés azért szükséges, mert az ünnepi vásáron szélesebb termékkör értékesíthető. Vannak ugyanis olyan áruk, melyek kizárólag üzletben értékesíthetők, de az ünnepi vásárok alatt ez alól kivétel tehető. Alapjában véve ugyanazt szabad árusítani, mint a normál vásárokon, azzal a kivétellel, hogy az adott ünneppel, illetve az adott alkalomhoz kapcsolódó helyi hagyománnyal összefüggő termékek, továbbá nemesfémből készült ékszerek, díszműáruk és egyéb tárgyak is forgalmazhatók. Természetesen a kereskedőnek rendelkeznie kell a termékre vonatkozó külön jogszabályok alapján szükséges hatósági engedélyekkel, továbbá köteles feltüntetni nevét, székhelyét. Ez azért fontos, mert az esetleges szavatossági igény érvényesítésére – a vásár végeztével kizárólag oly módon van lehetőség, hogy az árust a megadott elérhetőségen próbáljuk utolérni.
 

Az ünnepi vásáron is köteles az árus betartani a jogszabályokat. Az árus itt is köteles nyugtát, blokkot illetve számlát adni a vásárlásról.
 

A vásár nyitva tartását az üzemeltető 5 és 20 óra között határozhatja meg. A jegyző engedélyezheti a 20 óra utáni nyitva tartást is, ehhez azonban az illetékes rendőrkapitányság véleményét is ki kell kérnie. Az egyes üzletek is kötelesek a nyitva tartási időt feltüntetni. 

 

Vissza az oldal elejére

2.) Az árak feltüntetése 

Amennyiben egy terméken több ár is szerepel, a legalacsonyabbat kell figyelembe venni. A termék egységárát abban az esetben kell feltüntetni, ha az nem egyezik meg a termék eladási árával. A Feltüntetés módjával kapcsolatban a jogszabály azt mondja ki, hogy első sorban a terméken, annak csomagolásán vagy a termékhez egyéb módon rögzítve kell feltüntetni az egységárat.
 

Nem kell feltüntetni az egységárat: 

  • az 50 g, 50 ml vagy 5 cm alatti csomagolási egységű vagy méretű terméken,

  • az automatából értékesített terméken,

  • az egy csomagban lévő, készletben értékesített terméken

  • a különleges díszcsomagolású terméken,

  • ételek készítéséhez egy csomagba összeállított terméken. 


Vissza az oldal elejére

3.) Ünnepi vásárok jellemző termékei 

Vásáron és piacon a következő termékek kizárólag működési engedéllyel rendelkező üzletben forgalmazhatók

  • jövedéki termék (szeszes ital, dohány termék),

  • számítógépes játékszoftver, videojáték-gép;

  • gyermekjáték, -játékszer, adathordozó eszközök, kivéve az alkalmi (ünnepi) vásáron;

  • állatgyógyászati termék, növényvédő szer;

  • nemesfém és az abból készült ékszer, tárgy, drágakő, kivéve az alkalmi (ünnepi) vásáron;

  • látást javító szemüveg, kontaktlencse, kozmetikai termék, szexuális termék;

  • barlangi képződmény, szakmai tudományos szempontból kiemelkedő jelentőségű ásványi társulás, ősmaradvány;

  • gázüzemű készülék és alkatrészei, valamint elektromos hálózatról üzemeltethető, illetve hálózati csatlakozási lehetőséggel rendelkező termék (berendezés, gép, készülék, eszköz) és ezek elektromos árammal kapcsolatba hozható alkatrészei (villamos csatlakozások és áramvezető részek);

  • fegyver, lőszer, robbanó- és robbantószer, pirotechnikai termék, gázspray;

  • fokozottan tűzveszélyes anyag;

  • gyógyszer, gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású anyag és készítmény, étrend-kiegészítők, különleges táplálkozási célú élelmiszerek.
     

Az alkalmi vásárok jellegzetessége, hogy az árukínálat egyedi, legnagyobb részét az ünneppel kapcsolatos termékek teszik ki.
 

Színben, méretben, „tudásban” is rendkívül sokféle fényfüzér kapható karácsony előtt. Tudni kell, hogy több részletes biztonsági szabvány vonatkozik az égősorokra. Csak olyan terméket vásároljunk, ami el van látva a CE jelöléssel. Ezen kívül a leggyakoribb hiányosság, hogy a használati útmutató és a doboz eltérő információkat tartalmaz első sorban a kültéri vagy beltéri használhatósággal és az elromlott izzók cseréjével kapcsolatban. Bőségesen van már a piacon olyan verzió, amely néhány kiégett izzó esetén még működőképes, de akad olyan is, ami egyetlen fényforrás meghibásodása esetén is használhatatlanná válik.
 

Első sorban kisgyermekes családoknak érdemes szem előtt tartani, hogy a karácsonyfadísz veszélyt jelenthet a gyermekekre, hiszen szép színével és alakjával játékra csábít. Ezen kívül arra érdemes odafigyelni, hogy kerüljük a gyúlékony díszeket, mert egy felhevült izzó, vagy csillagszóró könnyen lángra gyújthatja
 

A karácsonyfa gyakori dísze és egyben az ünnep jellegzetes édessége a szaloncukor. Kiválasztásánál arra kell figyelni, hogy a minőségét legalább addig őrizze meg, ameddig a fát el nem bontjuk. Ez a leggyakrabban vízkereszt (január 6.).

 

Ékszereket, drágakövet alkalmi (ünnepi) vásáron csak üzlettel rendelkező kereskedő árusíthat nevének, székhelyének, üzlete nevének és címének feltüntetésével.
 

PRAKTIKUS TANÁCSOK: 

  • Fényfüzér vásárlásakor lehetőleg cserélhető izzós kivitelt válasszunk, és vásároljunk néhány tartalékizzót is. A kert és a ház külső díszítésére csak kültéri használatra is alkalmas égősort használjunk.

  • Vásárokon gyakran lehetőség van a kóstolásra, ha tehetjük, ízleljük meg az édességet, mielőtt vásárolunk belőle. Ha ez nem áll módunkban, keressük a dobozban árult termékeket, mert azoknál a doboz teljes tartalmára vonatkozik a minőség megőrzési idő, míg a kimérős változatnál ez nem midig biztos.

  • Ha piacon, vásárban játékot veszünk, nézzük meg, hogy tartalmazza-e a megfelelő jelöléseket (ajánlott korosztály, CE jelölés, biztonsági szabvány pl. MSZ EN 71-1:2005). Ezen kívül kérjük tekintse meg kiadványunk játékokkal kapcsolatos egyéb fejezeteit.
     

INFORMÁCIÓ (i):

 

Ünnepi vásárokon árusíthatnak az alábbiak: 

  • bármely Uniós államban (így magyarországi is) lakóhellyel vagy székhellyel rendelkező gazdálkodó szervezet,

  • mezőgazdasági őstermelő,

  • kistermelő,

  •   népművész, népi iparművész, iparművész, képzőművész, kézműves és fotóművész 


Vissza az oldal elejére

4.) Tanácsok fenyőfa vásárlásához 

Nem egyszerű a választás, ha sokáig pompázó, az ünnepek fényét emelő fenyőfát szeretnénk választani. Nincs is annál nagyobb bosszúság, ha a kiválasztott fa a leveleit már a díszítés során is hullatja és karácsony másnapjára szépségét elveszítve elkezd besárgulni vagy teljesen elszórja tűleveleit. Éppen ezért érdemes a fenyőfa vásárlása és későbbi tárolása, gondozása során néhány alapvető dologra magunknak is odafigyelni.
 

INFORMÁCIÓ (i):
 

Számos fenyőfajta elérhető karácsonykor a piacokon, vásárokban. A legelterjedtebb továbbra is a lucfenyő. Az elterjedtség legfőbb indoka, hogy általában a legolcsóbb fenyőfajta karácsonykor. A legfőbb hátránya a lucfenyőnek, hogy a tűleveleit egy jól fűtött lakásban igen hamar lehullatja. A fekete fenyő kevésbé elterjedt, bár a levelei intenzívebb fűtés mellett is csak később hullatja le. Hátrány lehet azonban sokak számára, hogy a tűlevelei jóval ritkábbak, esztétikailag nem biztos, hogy szép látvány mindenki számára. A normand fenyő általában jóval drágább, azonban leveleit megszáradva sem hullatja le. Közepes árkategóriában választhatjuk az ezüstfenyőt, amely rendkívül szúrós ágai miatt azonban nehezen díszíthető, viszont cserébe tűleveleit ez is tartósan megőrzi.
 

PRAKTIKUS TANÁCSOK: 

  • Mérlegeljük előre, hogy milyen fafajtát szeretnénk választani, ha nem boldogulunk kérdezzük az eladót.

  • A fenyő kiválasztásakor érdemes a tönkjét a földhöz ütni. Ha tűlevelek hullanak le róla, akkor ne vásároljuk meg, mert a fenyő már nem friss.

  • Ugyancsak tesztelhetjük a fenyő frissességét azzal, hogy a tűlevelét meghajlítjuk óvatosan. Ha az nem rúgja vissza magát, hanem behajlik, vagy törik, akkor már elkezdődött a kiszáradás folyamata.

  • Feleslegesen ne vegyünk nagyon magas fát, nem ez a családunk iránti szeretetünk úgymond „mutatószáma”, viszont annál több felesleges hulladékot eredményezhet később.

  • A fát a szoba hűvösebb részén helyezzük el, lehetőleg ne kályha vagy radiátor mellé és gondoskodjunk róla lehetőség szerint, hogy törzsének az alja vízben legyen.

  • Ha élő gyökérzettel vásárolunk fenyőfát, akkor tartsuk szem előtt azt, hogy minél nagyobb a fa, az átültetést annál nehezebben fogja viselni. Egyebekben az élő fát a szobahőmérsékleten két hétnél tovább tartani nem szabad.

  • A vásárolt fát ne vigyük be azonnal a meleg lakásba, ha van rá lehetőségünk tegyük a kinti hőmérsékletnél kissé melegebb helyiségbe (például kamrába, nyári konyhába) egy-két napra.

Vissza az oldal elejére

5.) Jellemző problémák 

Az ünnepi kirakodó vásárokon értékesített termékek esetében a leggyakoribb probléma az esetleges szavatossági igények érvényesítésével kapcsolatos. A karácsony és szilveszter elmúltával bezár a bazár és termékhiba esetén csak akkor tudunk panasszal élni, ha megvan az árusító neve és elérhetősége. Épp ezért javasoljuk a fogyasztónak, hogy vásárláskor – különösen tartós használatra rendelt dolgok esetén – írják fel az árusító elérhetőségét. Szükség esetén egy ajánlott levélben keressék meg a forgalmazót, aki harminc napon belül köteles válaszolni.

 

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság korábbi ellenőrzéseinek tapasztalata, hogy gyakori az ártájékoztatás teljes, vagy részleges hiánya, a nyugtaadási kötelezettség megszegése, elmulasztása, veszélyes termék forgalomba hozatala, vásárlói tájékoztatók hiánya, vagy hiányossága.
 

INFORMÁCIÓ (i):

 

Több hatóság is jogosult ellenőrizni a vonatkozó szabályok betartását: 

  • A leghatékonyabb eszközökkel az önkormányzat jegyzője rendelkezik, hiszen a adott esetben be is zárathatja a vásárt. Ezt abban az esetben is meg kell tennie, ha a vásár, a piac működése az ellenőrzésre jogosult hatóságok, felhívása ellenére sem felel meg a jogszabályi feltételeknek.

  • A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság a szokásos felügyeleti tevékenység mellett idényjellegű, kampányszerű ellenőrzéseket is folytat (pl. csillagszóró hadművelet). A regionális felügyelőségeken bárki bejelentéssel élhet jogsértés esetén. Az elérhetőségek megtalálhatók a www.nfh.hu oldalon.

  • A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatóságai jogosultak az élelmiszerbiztonsággal kapcsolatos ügyekben eljárni.

  • Ezen kívül a Vám- és Pénzügyőrség, valamint az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal is rendelkezik hatáskörrel bizonyos ügycsoportok tekintetében (pl. jövedéki termékek, illetve nyugtaadási kötelezettség).


 Vissza az oldal elejére