2024. május 20., hétfő | Névnap: Bernát, Felícia
Utasbiztosítás
Kezdőoldal / Utazás, nyaralás / Utasbiztosítás

Ha balesetet szenvedünk, vagy megbetegszünk az egyik legnyilvánvalóbb dolog, hogy orvoshoz fordulunk. Amennyiben azonban külföldön szenvedünk balesetet, vagy betegszünk meg, úgy van több dolog is amire figyelnünk kell.

Fontos tudni, hogy a Magyarországon biztosítottak vagy egészségügyi ellátásra jogosultak, az Európai Unió bármely másik tagállamában is jogosultak a tartózkodásuk tervezett idejére, és egészségi állapotukra tekintettel orvosilag szükséges egészségügyi ellátásokra. Amennyiben rendelkezünk a ugyanis európai egészségbiztosítási kártyával, akkor a hazai egészségbiztosításunk alapján az Országos Egészségbiztosítási Pénztár kifizeti mindazokat az ellátásokat, amelyeket egyébként az Európai Unió érintett tagállama állampolgárainak kifizet a biztosítójuk. Ezen ellátásokat tehát ilyen ekkor térítésmentesen kapjuk.  Fontos azonban tudni, hogy azon ellátásokért viszont, amelyekért az Európai Unió adott tagállamának állampolgárai is maguk fizetnek (ez az ún. önrész), a magyar állampolgároknak is fizetnie kell. Ennek következtében érdemes minden esetben külön utasbiztosítást is kötni, hiszen az egészségbiztosítási kártya nem minden ellátást fedez, csak az orvosilag szükséges egészségügyi ellátásokat és ezeknél is csak az önrészt meghaladó részt.

Ezen túlmenően fontos megjegyezni, hogy érdemes magunkkal gyógyszereket vinnünk az utazásra, hogy a feltétlenül szükségeseket ne a célországban kelljen megvásárolnunk, esetleg jóval magasabb áron, mint itthon tennénk azt. Elsősorban láz- és fájdalomcsillapítót, görcsoldó, gyulladáscsökkentőt, székletfogót, hashajtót érdemes magunkkal vinni, ezekre bármikor szükség lehet. Mindemellett pedig érdemes lehet védőoltásokat beadatni magunknak, ha a célországban várható körülmények a háziorvosunk szerint indokolttá teszi azt. A leginkább javasolt oltás a hepatitis A elleni védelmet biztosító oltás, hiszen a Föld lakosságának több mint fele él erősen fertőzött területeken. A hepatitis B oltások alkalmazása is egyre szélesebb körben jellemző, tekintettel a fertőzési kockázatokkal járó baleseteket követően szükségessé váló esetleges műtétek, illetve ezzel járó transzfúzió szükségességére. Külföldi utazások során ugyancsak veszélyt jelenthet a hastífusz, ezzel is számolnunk kell. A hastífusz a fekáliával szennyezett ételek, italok elfogyasztásával, illetve az ilyen tárgyak, személyek érintésével terjed. Az utazókat egyébként leggyakrabban a baktériummal fertőzött, ételeket felszolgáló, vagy készítő vendéglátó üzletekben dolgozó személyzet fertőzi meg.  Érdemes ezért, kiváltképpen ha Afrikába, vagy Ázsiába utazunk, beoltatni magunkat a három éves védettséget biztosító hastífusz elleni oltással is. Ezen oltások mellett pedig ajánlott oltás még a tetanusz elleni oltás is, amely 10 éves védettséget biztosít (tetanusz veszélyt jelenthetnek egyébként a különböző fizikai sérülések, így például az állatharapások).

Természetesen az utasbiztosításunk kiterjedhet többre is, mint a baleseti biztosítás, így a poggyászok biztosítására is, így érdemes alaposan áttekinteni, hogy pontosan mire is vonatkozik a biztosításunk (a részletes feltételek és korlátozások gyakran sajnos csak az apró betűs rész elolvasása során derülnek ki). Jellemző, hogy a magasabb kifizetéseket lehetővé tevő biztosításokhoz magasabb biztosítási díjak tartoznak, azonban hosszabb utazások során érdemes lehet ezeket mégis megkötni, míg rövidebb, esetleg néhány napos utak esetében elegendő lehet egy kisebb biztosítási díjjal járó biztosítási szerződés megkötése is.

Praktikus tanácsok

 

  • Váltsuk kis az európai egészségbiztosítási kártyát minden az Európai Unióba irányuló utazásunk előtt, azonban javasolt egyéb utas- és balesetbiztosítások megkötése is.

 

 

  • Az utas- és balesetbiztosítások megkötése során minden esetben olvassuk el az apróbetűs részeket is, illetve külön kérdezzünk rá, hogy milyen jogosultságaink vannak a biztosítással összefüggésben.