2024. május 20., hétfő | Névnap: Bernát, Felícia
Vásárlás külföldön
Kezdőoldal / Utazás, nyaralás / Vásárlás külföldön

Az Európai Unióban a magáncélra történő vásárlás főszabály szerint nem esik korlátozás alá, bizonyos termékek esetében azonban számíthatunk az Európai Unió területén belül is korlátozásokra. Korlátozások alá esik még mindig például a dohánytermékek forgalma, de előfordulhat, hogy például egyes élelmiszer termékek forgalmát is korlátozzák időszakosan. Ennek közegészségügyi-járványügyi megfontolások képezhetik alapját, melyet egyébként jogszerűen megtehetnek a tagállamok (példa volt erre a 2001-es száj és körömfájás járvány minek következtében a hústermékek kivitele került tilalom alá az Egyesült Királyságban).

 

Az Európai Unió számos tagállamában fizethetünk már euróval. Az euró-zónán belül egyébként az euró és eurócent bankjegyek és az érmék bármely országban felhasználhatók. Fontos tudni, hogy a bankautomatából történő eurófelvétel, valamint a bankkártyával történő fizetés egyébként az Európai Unió teljes területén mindenhol annyiba kerül, mint amennyibe a szolgáltatást igénybe vevő uniós polgár saját hazájában egyébként kerülne.

 

A vásárlásokkal kapcsolatban érdemes tudni mindemellett, hogy az Európai Unió bármely tagállamában vásárolt termékre minimum két év szavatossági idő vonatkozik, melynek keretében ha a termék rendeltetésszerű használat mellett meghibásodik, például valamilyen gyártási hiba miatt, úgy a fogyasztó kérheti elsősorban annak a javítását.

 

Praktikus tanácsok

 

  • Ha külföldön vásárolnánk, akkor érdemes készpénzzel fizetni.

 

 

  • Ha úgy döntenénk, hogy bankkártyával, hitelkártyával fizetnénk, akkor érdemes odafigyelni arra, hogy a fizetendő összeg miként került terhelésre számlánkon, nehogy több kerüljön levonásra. Erre kiválóan alkalmas lehet a bankok sms értesítő szolgáltatása, mely a fizetést követően nyomban tájékoztat bennünket arról, hogy milyen összegek kerültek kifizetésre számlánk terhére.