2024. május 20., hétfő | Névnap: Bernát, Felícia
Webáruházak

Az Interneten működő webáruházakban történő vásárlás minden kényelme és újszerűsége mellett számos fogyasztói kockázatot rejt magában. Fontos azt is említeni, hogy e kockázatok kellő gondosság mellett jó eséllyel kizárhatóak.

Ha az Interneten keresztül szeretnénk vásárolni, azzal kell kezdenünk a böngészést, hogy a megbízhatónak mondható webüzleteket kutassuk fel. Ennek azért van nagy jelentősége, mert nem biztos, hogy amit olcsóbb árfekvés mellett egy kevésbé megbízható üzletnél megrendelünk, az valóban nyereségként fog jelentkezni összességében — lehet ugyanis, hogy az áru nagy sokára, vagy soha sem fog megérkezni, vagy nem az érkezik, amit rendeltünk.Alappal merül fel a kérdés azonban: honnan is ismerhető fel, hogy egy webáruház ténylegesen megbízható?
A gyakorlati tapasztalatok azt mutatják. hogy a megbízható webáruház egyik ismérve az lehet, ha az üzlet weboldalán minden olyan információt megtalálunk, amely arról tájékoztat bennünket, hogy kivel is kötünk majd szerződést, illetőleg, hogy ki felé adjuk le megrendelésünket.

2001. évi CVIII. törvény előírja, hogy a webáruház üzemeltetőjének számos adatát kell úgy elhelyeznie weboldalán, amelyhez a fogyasztók könnyen hozzáférhetnek. A legfontosabb kötelezően feltüntetendő adatok a következők:

  • a szolgáltató neve, amennyiben a szolgáltató nem természetes személy, a képviselőjének neve is;
  • a szolgáltató lakcíme, székhelye, telephelye;
  • a szolgáltató elérhetőségei, különösen az igénybe vevőkkel való kapcsolattartásra szolgáló, rendszeresen használt elektronikus levelezési címe;
  • a szolgáltató adószáma;
  • az adott szolgáltatáshoz kapcsolódóan a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény szerinti megfelelő tájékoztatás.


A megbízhatóság egy további faktora az, hogy az internetes kereskedelemmel foglalkozó üzleteknek abban az esetben, ha a megrendelés felvétele mellett az áruk kiszállításáról vagy éppen kiszállíttatásáról is gondoskodnak, weboldalukon fel kell tüntetniük a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal által kibocsátott nyilvántartási számot is. Az ilyen azonosító alkalmazásának éppen az a célja, hogy a fogyasztó fokozottabb anyagi biztonságát teremtse meg azáltal, hogy a szolgáltató állami nyilvántartásból visszakereshetően is azonosíthatóvá váljon.

Azt tanácsoljuk, hogy a kiszemelt webáruházban csak akkor vásároljunk, ha a fogyasztói tájékoztatásokat megtaláljuk, hisz ekkor bízhatunk abban, hogy jogszerűen működő, a fogyasztói jogokat tiszteletben tartó kereskedelmi helyet sikerült találnunk.
Arra is felhívjuk a figyelmet, hogy saját védelmünk érdekében a megrendelés folyamatát nyomtatás vagy a weboldal mentése útján archiváljuk, amelynek segítségével a megrendelés konkrét adatait a későbbiekben bizonyítani tudjuk.